Nawigacja

Dzielili się wiedzą i promowali swój projekt

W trakcie zorganizowanej w naszej szkole VII Gry Miejskiej – UE na 15  Europejski Dzień Języków  uczestnicy projektu „Zagraniczny staż kluczem do sukcesu” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe, dzielili się wiedzą i doświadczeniem zdobytym w trakcie realizacji projektu z młodszymi kolegami  ze szkół podstawowych.

Gra odbyła się w dniu 27 września 2019 r w ramach Europejskiego Dnia Języków oraz obchodów rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie zorganizował SODMiDN Kielce  wraz z Zespołem Szkół nr 3 w Kielcach (Technikum nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kielcach i VII LO im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach).  

Dyrektor szkoły Iwona Kijewska powitała zaproszonych gości, uczestników VII Gry Miejskiej, a następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Kielc Marcin Różycki.

Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z Kielc. Uczestnicy w pięcioosobowych zespołach reprezentujących ponad dwadzieścia szkół poruszali się po Kielcach szukając wyznaczonych punktów orientacyjnych, będących znaczącymi elementami historii i teraźniejszości miasta. Używając języków obcych uczestnicy Gry  w sposób kreatywny wykonywali  zadania językowe związane ze zwiedzanymi miejscami. Uczniowie otrzymali mapy z dokładną informacją o obiektach, które powinni znaleźć min. OMPiO, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawy i Zabawek, Muzeum Narodowe, BWA.
Na stanowiskach zadaniowych uczestnicy spotkali rodzimych użytkowników wielu języków np. angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, włoskiego.

Pierwsze punkty w Grze można było zdobyć rozwiązując zadanie przygotowane przez uczniów klasy IV n Technikum  nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kielcach, uczestników dwutygodniowego stażu w laboratorium mikrobiologicznym w hiszpańskiej Sewilli, zorganizowanego w ramach projektu realizowanego do 30 września 2019r.

Jagoda, Paulina, Filip i Krystian pod wprawnym okiem koordynatora projektu oraz pani laborantki umieścili na czterech stołach ekspozycję składającą się ze szkła laboratoryjnego,  fartucha ochronnego i rękawic zapewniających wykonywanie analiz chemicznych zgodnie z przepisami bhp. Uczestnicy Gry mieli za zadanie nazwać je w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Ćwiczenie wydawać się mogło trudne ale podpowiedzi przygotowane  na „ fiszkach" oraz liście wyrazów okazały się bardzo przydatne. Wszystkim udało się ukończyć to zadanie  z uśmiechem na ustach.

Stanowisko naszego projektu cieszyło się dużym zainteresowaniem, a niezwykła okazja obejrzenia sprzętu dostępnego tylko w laboratoriach sprawiała, że wielu uczestników podchodziło aby im się dokładnie przyjrzeć np. biurecie czy pipecie wielomiarowej. Foldery promocyjne na temat projektu także przyciągały uwagę uczestników Gry  jak i zagranicznych wolontariuszy, zachęcały do rozmowy na temat projektu. Całe stanowisko stanowiło dopełnienie programu konkursu, pomogło w promocji projektu i szkoły nie wspominając o tym, że było ważnym elementem  pięknej dekoracji zaprojektowanej na tę okoliczność.

W tym roku zadania konkursowe Gry odnosiły się do piętnastej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i pomogły uczniom w pogłębieniu wiedzy na ten temat. Realizacja projektu „Zagraniczny staż kluczem do sukcesu”, który przedstawiali jego uczestnicy, możliwa była tylko dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. Dzięki temu uczniowie poznali podstawy języka hiszpańskiego i udoskonalili język angielski zawodowy oraz zdobyli nowe umiejętności zawodowe niezbędne w zawodzie technik analityk.

Zdjęcia z otwarcia Gry Miejskiej do obejrzenia w Galerii, broszura_power.pdf.

Tamara Hachulska

Elżbieta Kular

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć