Nawigacja

Spotkanie podsumowujące staż w Ubedzie 7.10.2013

W poniedziałek 07.10.2013 r. w sali konferencyjnej w naszej szkole odbyło się spotkanie uczestników stażu w Ubedzie w Hiszpanii i ich opiekunów z dyrekcją szkoły, nauczycielami przedmiotów zawodowych, uczniami klasy III i IV Technikum nr 8 w Kielcach kształcących się w zawodzie technik analityk.

18 uczestników projektu "Zagraniczny staż szansą na europejskie kwalifikacje zawodowe uczniów" odbywało 3 - tygodniowy staż w hiszpańskim laboratorium Agropar S.L. w Ubedzie. Była to ostatnia grupa uczniów naszego technikum, która miała możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego na zagranicznym stażu, zorganizowanym w ramach projektu POKL na zasadach Leonardo da Vinci finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczniowie dzielili się swoimi nowymi doświadczeniami zdobytymi w czasie pobytu w Hiszpanii z kolegami z klasy i nauczycielami.
Laboratorium Agropar S.L. w Ubedzie istnieje od 1986 r. i zaczynało swoją działalność od analizy kwasów tłuszczowych w oliwie z oliwek, ponieważ prowincja Jaen w Andaluzji, w której znajduje się Ubeda bogata jest w drzewa oliwne.
Obecnie laboratorium wykonuje analizy dla rolnictwa i przemysłu spożywczego (wody, mięsa, pieczywa, nabiału).
Uczniowie wykonywali różne analizy:
- mikrobiologiczną wody i jedzenia,
- olejów i tłuszczów,
- wody pitnej,
- odpadów przemysłowych,
- gleby i nawozów,
- żywności.

W czasie wolnym stażyści poznawali kulturę hiszpańską, zwiedzali Ubedę - historyczne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO oraz historyczne centrum Baezy - bliźniaczego miasta Ubedy, Grenadę oraz Cordobę. Ponadto uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Hiszpanami i nocy Tapas. Wizytując fabrykę oliwy z oliwek zapoznawali się ze sposobem produkcji oliwy i mieli możliwość degustacji różnych jej odmian.

Na zakończenie spotkania uczestnicy stażu otrzymali certyfikaty wystawione przez szkołę oraz certyfikaty wystawione przez szkołę i Partnera zagranicznego - firmę euroMind, w którym zostały opisane wykonywane czynności i osiągnięte umiejętności. Najważniejsze dokumenty potwierdzające zagraniczny staż - Europass Mobilność zostały wysłane do potwierdzenia do Krajowego Centrum Europass w Warszawie i zostaną wręczone uczestnikom stażu w terminie późniejszym.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć