Nawigacja

Szkolna Debata Oxfordzka - Przedsiębiorstwo – szansa dla młodych

Uczniowie Programu Comenius na Konferencji p.t.: Szkolna Debata Oxfordzka - Przedsiębiorstwo – szansa dla młodych

Pomysł na organizację wewnątrzszkolnej debaty oxfordzkiej został przedstawiony przez Wojewódzki Urząd Pracy. Jej temat brzmiał „Własne przedsiębiorstwo szansą dla młodych”. Grupa uczniów z klasy III „F” z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego zdecydowała się by z pomocą pani Agnieszki Jachym doprowadzić ten projekt do skutku.

Na przestrzeni dwóch tygodni wraz z pomocą pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy grupa uczniów przygotowywała się do debaty. Po kilku spotkaniach każdy wybrał jedną ze stron: propozycji lub opozycji.

Jedna osoba miała za zadanie pełnić funkcję marszałka, sprawującego pieczę nad spokojnym i kulturalnym przebiegiem samej debaty.

Funkcję marszałka pełnił Michał Bil. Po stronie propozycji opowiedzieli się: Wojciech Fronczyk, Katarzyna Burek, Dawid Kniotek, Arkadiusz Porębski, Adam Brzoza.

Po stronie opozycji opowiedzieli się:  Jarosław Woś, Karol Solarz, Jakub Józefik, Oskar Glock i Paweł Żądecki. Debata odbyła się 18 listopada w naszej szkole, w  sali konferencyjnej. Na tę okazję przybyli – poza widownią – reprezentanci urzędu miasta i szanowna dyrekcja VII LO.

Debatę uroczyście otworzył marszałek, zachęcając równocześnie publiczność by wraz z postępem dyskusji opowiadać się po wybranej stronie bezpośrednio zajmując miejsce za grupą opozycji lub propozycji.

Pierwszy głos zabrał reprezentant propozycji Wojciech Fronczyk, który przedstawił argumenty popierające tezę, że zakładanie przez młodych ludzi przedsiębiorstw jest dla nich szansą. Następnie, argumenty opozycji przedstawił Jarosław Woś.

W trakcie debaty nie obeszło się bez zaciętych dysput i  wymiany argumentów. Również publiczność opowiadająca się po obu stronach zabierała głos w dyskusji, co potęgowało wzburzone już emocje. Każdy z uczestników brał aktywny udział w debacie prezentując swoje racje.

Po przedstawieniu wszystkich argumentów i podsumowaniu każdej ze stron, po przeliczeniu głosów, więcej osób opowiedziało się po stronie propozycji. Po zakończeniu dyskusji marszałek oficjalnie zamknął debatę.

Reasumując, pomysł debaty okazał się strzałem w dziesiątkę. Entuzjazm uczestników tak jak i widzów był pozytywnie zaskakujący. Takie wydarzenie było naprawdę świetnym doświadczeniem, które pozwoliło wykształcić w młodych ludziach umiejętność dojrzałej i wysoce merytorycznej dyskusji, bez której z trudem byłoby poruszać się w świecie.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć