Nawigacja

Staż w Stafford

W dniach 9 – 29.10. 2010 r. grupa 18 uczniów z klas II – IV ochrony środowiska Technikum Nr 8 w Kielcach wraz z 2 nauczycielami: p. Elżbietą Kular i p. Moniką Adamską przebywała na stażu w Stafford w Anglii, w ramach projektu „Ochrona środowiska w Unii Europejskiej na przykładzie brytyjskim”.

Projekt mobilności finansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Leonardo da Vinci będacego częścią Programu "Uczenie sie przez całe życie". Wyjazd drugiej grupy uczniów na staż w Stafford zaplanowany jest na maj 2011 r.
Po długiej podróży w niedzielę 8.10.2010 r. dotarliśmy do pięknego Stafford, które przywitało nas słoneczną pogodą. Po zakwaterowaniu u rodzin angielskich, o które zadbała firma Polaris Enterprise – nasz Partner zagraniczny, udaliśmy się na zamek w Stafford.

Od poniedziałku 9.10.2010 r. odbywał się staż według ustalonego dokładnie we wrześniu 2010 r. programu stażu, podczas wizyty przygotowawczej pana dyrektora Jacka Sabata w Stafford . Dopiero po podpisaniu umowy przez pana dyrektora Jacka Sabata z Partnerem zagranicznym - Polaris Enterprise, możliwy był wyjazd na staż.  Umowy o staż podpisali również uczestnicy projektu, a w przypadku uczniów niepełnoletnich także ich rodzice.
Przez 3 tygodnie pobytu w Anglii zgłębiliśmy wiele nowych wiadomości na temat ochrony środowiska. Dowiedzieliśmy się  i zobaczyliśmy na własne oczy jak dba się o środowisko naturalne w Wielkiej Brytanii. Zwiedziliśmy wiele firm zajmujących się segregowaniem odpadów i ich recyklingiem. Zapoznaliśmy się z pracą prywatnej biologicznej oczyszczalni ścieków w Stafford. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych związanych z ochroną środowiska zorganizowanych w Domu Polskim w Stafford, gdzie byliśmy goszczeni przez prezesa p. Andrzeja.
W Tootbury odbyliśmy spotkanie z wolontariuszami projektu "Eco Power" związanego z budową elektrowni wodnej. Przeprowadziliśmy akcję "Yellow Fish" w pobliskich warsztatach samochodowych i w sklepach z farbami, której celem było informowanie o zakazie wlewania zabronionych substancji do studzienek kanalizacyjnych.
Byliśmy też w Black Country Living Museum w Dudley - światowej klasy atrakcji, która łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość. Jest to żywe muzeum, w którym wolontariusze przedstawiają życie w XIX i XX wieku. Zabytkowe budynki z całego Black Country zostały przeniesione i autentycznie przebudowane w Muzeum, w celu stworzenia hołdu dla tradycyjnych umiejętności i przedsiębiorczości ludzi, którzy kiedyś w XIX wieku mieszkali w samym sercu przemysłowej Wielkiej Brytanii z licznymi kopalniami węgla, odlewniami. Uczestniczyliśmy też w lekcji w wiejskiej szkole, pokazującej życie szkoły z przełomu XX wieku. Zwiedziliśmy kopalnię węgla z XIX wieku.

Uczniowie wykonywali prace pielegnacyjno - konserwacyjne w 2 rezerwatach przyrody: „Chartley Moss” i „Aqualate Mere”. Na zakończenie stażu odbyliśmy spotkanie z właścicielem rezerwatu „Aqualate Mere” – Polakiem – p. Tadeuszem Jur, od którego „English Nature” dzierżawi rezerwat przyrody.
W czasie wolnym zwiedziliśmy Londyn, Walię, Birmingham, Menchester. Mieliśmy możliwość  zagrać w kręgle i bilard, a także uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym z Partnerem zagranicznym – Polaris Enterprise i rodzinami angielskimi u których mieszkali uczniowie. Na spotkaniu w Domu Polskim w Stafford, mogliśmy skosztować polskie jedzenie m.in. bigos i rywalizować w quizie przygotowanym przez gospodarza obiektu.
Przez 3 tygodnie pobytu w Stafford opiekowali się nami przedstawiciele Polaris Enterprise – p. Hilary Chalmers i p. Piotr Wysocki, którzy zadbali o bardzo napięty i ciekawy program naszego stażu w Anglii. Nikt nie mógł się choć chwilę nudzić.
Wróciliśmy do Kielc bogaci w nowe doświadczenia i z mottem, które teraz wszystkim przyświeca:
„Inni widzą odpady, my widzimy zasoby”.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć