Nawigacja

Aktywny nauczyciel - Tomasz Wydra

O moim kursie Aktywny nauczyciel - Aktywny uczeń - Aktywna szkoła dla nauczycieli w Southampton

Christian - zawodowy aktor, Stephen – muzyk komponujący muzykę filmową, Simon – zastępca dyrektor szkoły artystycznej, Mark - autor przedstawienia wystawianego już ponad tysiąc razy przez amatorskie teatry w całej Europie, Eileen - wykładowca akademicki specjalizujący się w dramatach Szekspira, no i Lisa – pracownik British Telecom i fan FC Southampton.

Co łączy te osoby? Miałem okazję poznać je w czasie dwutygodniowego kursu w Anglii.

Z Christianem nasza ośmioosobowa grupa nauczycieli (z Włoch, Niemiec, Czech) miała warsztaty usprawniające naszą mowę ciała. Chodziło nie tylko o ćwiczenia fizyczne związane z formą dramy, ale i o doświadczenie emocji, które towarzyszą takim zajęciom. Uświadomienie sobie korzyści z nich płynących, korzyści związanych z integracją grupy, wykształceniem zdolności do współpracy, odczytaniem emocji zapisanych w mowie ciała - to główne z celów tych warsztatów.

Eileen wygłosiła wykład nt. współczesnego odczytywania „Makbeta” Szekspira. Prelekcja wzbogacona przykładami interpretacji wziętymi z widowisk teatralnych oraz ćwiczeniami w ekspresji przygotowała nas również do pełniejszego odbioru sztuki, którą na żywo oglądaliśmy w The Glob, w Londynie (teatr stoi przy Tamizie, więc przy okazji byliśmy na Trafalgar Square, przy Tower, London Eye... ).

Lisa – ugościła mnie  (i dwie Włoszki ze Spoleto) pod swoim dachem. Przy okazji delektowania się wyszukanymi potrawami podawanymi na kolacjach opowiadaliśmy o swoich wrażeniach z każdego dnia pobytu oraz o sobie. Nasza gospodyni, bez angielskiej flegmy, opowiadała o swoich regularnych wizytach w gronie przyjaciół na St. Mary's Stadium, stadionie Świętych (tak potocznie nazywa się klub piłkarski z Southamton), o swoich zamiłowaniach kulinarnych (niedawno wróciła ze spotkania z popularnym w Brytanii masterchefem, takim odpowiednikiem naszego Makłowicza). Chętnie mówiła też o swojej małej ojczyźnie (np. jednym ze znanych mieszkańców tego dwustutysięcznego miasta jest.. Benny Hill).

Mark – Jak przebiega droga od pomysłu na scenariusz teatralny, przez rozmowy z uczniami, po próby przedstawień? Jak wyglądają szkolne premiery jego sztuk i jaki jest ich społeczny odbiór? W jaki sposób prowadzi próby? To m.in. na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi. Zobaczyliśmy fragmenty nagrań, pracowaliśmy z fragmentami jego przedstawień.

Stephen – przede wszystkim opiekun naszej grupy kursowej z ramienia instytucji organizującej zajęcia (International Study Programmes); przygotował materiały, które pomagały sprawnie posługiwać się komunikacją miejską (codziennie spędzałem w środkach publicznej komunikacji około trzech godzin; wyjątkiem był dzień przylotu do Anglii i powrotu z niej – tu podróż trwała odpowiednio 17 i 18 godzin); był przewodnikiem w trakcie wycieczki po Winchesterze (dawnej stolicy Anglii); koordynował zajęcia, na przykład te, kiedy dzieliliśmy się wiedzą o systemach edukacyjnych w różnych krajach i swoich doświadczeniach z pracy w szkole.

Simon – z przejęciem i dumą oprowadzał nas po Chamberlayne Collage for the Arts. Było co oglądać: kilka budynków szkolnych solidnie odgrodzonych od okolicznych zabudowań; wiele sal lekcyjnych wizytowanych w czasie zajęć lub w czasie przerw; wielokulturowy tłum dzieci i młodzieży (miałem okazję porozmawiać również z Krzyśkiem i Damianem ze Śląska oraz Patrycją i Jankiem z okolic Skierniewic, dziećmi Polaków pracujących w Southampton). Hospitowaliśmy m.in. zajęcia dramy, literatury i… wychowania technicznego.

Domyślacie się, że mógłbym przywołać jeszcze tuziny imion, z którymi związane są moje wrażenia z pobytu na kursie. A i tak nie oddałbym bogactwa doświadczeń płynących z tego wyjazdu. Kończę więc pisanie tego artykułu z nadzieją, że będę miał jeszcze inną sposobność do dalszych opowieści.

Załączam kilka fotografii

Tomasz Wydra

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć