Nawigacja

JEDNA wizyta TRZY kraje

Uczestnicy projektu Erasmus+ „Effect of the life of Anne Frank on the social inclusion today” dziewięciu uczniów i trzech nauczycieli z ZSPg2 przebywa na tygodniowej wizycie w Arlon w Belgii.

Realizowane są także działania projektowe w Luksemburgu i Francji. Wizyta ma bardzo międzynarodowy charakter a nasi uczniowie współdziałają z rówieśnikami z Belgii, Holandii i Portugalii porozumiewają się w języku angielskim lub niemieckim! Oprócz warsztatów, prezentacji i wypełniania kart pracy jest czas na poznawanie kultury, zwyczajów i smaków Belgii: czekolady, gofrów, pysznych frytek i nie tylko.

PROGRAM pobytu jest urozmaicony i daje wiele możliwości edukacyjnych, kulturoznawczych oraz rozwoju umiejętności językowych. 

Środa 13 marca

Dzień pierwszy mobilności rozpoczęliśmy od poznania szkoły goszczącej Institute Notre- Dame oraz innych krajów partnerskich. Nasza prezentacja miasta, regionu, kraju bardzo się podobała i zachęciliśmy  kolegów do odwiedzenia naszego kraju w przyszłości. Informacje na temat ZSPg n2 wzmocnione były obrazem naszych uczestników ubranych z „firmowe” koszulki z logo szkoły.

Uczestniczyliśmy w wystawie uczniów szkoły goszczącej związana z tematem projektu – uczniowie przedstawili w formie projektów graficznych, plastycznych, fotograficznych i literackich swoje refleksje nt. przeczytanych lektur związanych z Holokaustem. Ciekawe były stworzone przez nich projekty nowych, spersonalizowanych okładek przeczytanych książek.  Jednym z elementów wystawy było odczytanie w językach holenderskim, francuskim i angielskim listów skierowanych do Anne Frank.

 Poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat II Wojny Światowej szczególnie w rejonie Ardenów na podstawie opowieści i wspomnień Pana Bosseler, dziadka jednego z uczniów szkoły w Arlon. Jego opowieść uczyła i wzruszała, a odpowiadając na liczne pytania od uczestników spotkania zakończył ważnym przekazem abyśmy doceniali fakt że żyjemy w wolnych krajach, podkreślił także wartość demokracji i wolności każdego do wyrażania swoich poglądów oraz poszanowania innych ludzi.

Czwartek 14 marca

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych, które dostarczyły wszystkim dużo emocji i zabawy, poznaliśmy się bliżej i porównywaliśmy nasze zainteresowania, pasje, poglądy, plany na przyszłość. Następnie opuściliśmy szkołę i udaliśmy się do  średniowiecznego opactwa Notre-Dame d’Orval w którym przeprowadzone zostały warsztaty na temat dyskryminacji przez wolontariuszkę Domu Anne Frank w Amsterdamie.

W zamku Jamoigne poznaliśmy historię ocalenia dziesiątek dzieci pochodzenia żydowskiego przez ówczesnych właścicieli.

Piątek 15 marca to czas na lekcje historii w terenie.

 W Muzeum Wojny w Bastogne w interaktywny sposób poznaliśmy różne aspekty wojny z perspektywy chłopca z Belgii, amerykańskiego spadochroniarza, niemieckiego żołnierza i belgijskiej pielęgniarki –ich głosy towarzyszyły nam przez całą ekspozycję. Przygotowana specjalna karta pracy pomagała skoncentrować uwagę na szczegółach np. nazwie miejscowości, datach i ciekawostkach dotyczących realiów życia w czasie wojny i w trakcie wyzwolenia np. wielkości racji żywieniowych ludności cywilnej czy rodzaju prezentów przywożonych przez aliantów .

Kolejnym punktem programu była wizyta w Forcie Fermont  (Francja). Zapewne każdy słyszał o Linii Maginota, ale nie każdy wie jak ona wygląda – nam się to udało. W trakcie zwiedzania Bloku 4 w Forcie Fermont poczuliśmy jak żyli żołnierze francuscy przebywających przez w tego typu umocnieniach. Zaskoczyło nas jak byli świetnie zoorganizowani, mieli własną kolejkę elektryczną, kuchnię, szpital, bar, mini scenę na spektakle teatralne czy seanse filmowe.

Sobota 16 marca i niedziela 17 marca to dni rodzinne - dały one uczestnikom możliwość doświadczenia codziennego życia rodzin belgijskich.  Dni te wypełnione były poznawaniem okolic Arlon, Luksemburga lub nawet Brukseli.

Poniedziałek 18 marca

Dzień rozpoczynamy od zajęć w szkole – tworzenie pierwszej części paktu anty-przemocowego, który jest jednym z głównych założeń naszego projektu. Następnie czeka nas zwiedzanie Starego Miasta  i Synagogi w Luksemburgu. Szczególną atrakcją będzie zapewne odwiedzenie manufaktury czekolady połączonej z degustacją !

Podsumowaniem wizyty będzie spotkanie wszystkich uczestników projektu: uczniów z Belgii, Portugalii, Holandii i Polski, nauczycieli oraz rodzin goszczących. Będzie to czas na wymianę wrażeń i podziękowań dla gospodarzy za wspaniałą organizację i serdeczne przyjęcie.

Wtorek 19 marca, galeria.

Uczestnicy dokonają ewaluacji działań projektowych oraz podsumowania całej mobilności. WRACAMY !!!

TH

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć