400 minut z Szekspirem

Akcja popularyzująca dzieła autora "Romeo i Julii" zorganizowana została 3 czerwca. Były plakaty z cytatami, muffinki "Szekspirki", quiz  i czytanie jego dzieł w różnych językach i interpretacjach. Niezapomniane role: pani dyr. Iwony Kijewskiej z Tomaszem Zembalą ,dyr. Anity Hakowskiej z aktorem Krzysztofem Grabowskim, Iwony Kaseli i Tomasza Wydry oraz uczniów klas: 2B,2C,2D,2E,2F,2G,2N,1D,1F, 1G. Całość koordynowana była przez panie Tamarę Hachulską i Annę Zembalę, oraz Monikę Adamską i Jolantę Cichosz.

400 minut, czyli sześć godzin i czterdzieści minut w dniu spędzili uczniowie, nauczyciele VII Liceum Ogólnokształcącego oraz zaproszeni goście poznając twórczość najsłynniejszego anglojęzycznego dramatopisarza. To wydarzenie literacko-teatralne zorganizowano  we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli  w ramach Roku Wiliama Szekspira  i 400-setnej rocznicy jego śmierci. Najważniejszym punktem akcji było  czytanie fragmentów  " Poskromienia Złośnicy"," Romeo i Julii " oraz "Burzy" zarówno przez uczniów, nauczycieli, panie dyrektor VII LO oraz reprezentantów kilku kieleckich gimnazjów. W rolę Petruchia wcielił się także aktor kieleckiego  teatru pan Krzysztof Grabowski. Celem tej akcji  było popularyzowanie literatury, rozwijanie kompetencji czytelniczych i posługiwanie się językami obcymi." Chcieliśmy też  nieco "oswoić"  poezję Szekspira" - mówią organizatorzy Tamara Hachulska i Anna Zembala. "Niestety  dzieła Szekspira nie są naszą lekturą codzienną, ale  gdy te teksty czytaliśmy na  głos,  włożyliśmy  w to nasze emocje , a  słowa zabrzmiały w naszych uszach mogliśmy w pełni  docenić ich piękno".

Uczestnicy wydarzenia usłyszeli  fragmenty " Romeo i Julii " czytane nie tylko  w języku polskim, ale także angielskim, francuskim,  macedońskim i portugalskim dzięki udziałowi w akcji Europejskich Wolontariuszy.

Uczniowie w komentarzach do lokalnych mediów podkreślali ciepłą i swobodną atmosferę spotkania, jego edukacyjne znaczenie ale przede wszystkim nie zwykły udział nauczycieli i ich talenty aktorskie.

Pozostałymi atrakcjami  dnia były specjalnie przygotowane lekcje języka polskiego jak i  angielskiego popularyzujące dzieła Szekspira, quiz " Szekspir i jego czasy". Uczniowie zaprojektowali plakaty  i kolaże z cytatami autora "Romeo i Julii" w wersji wielojęzycznej ,  wyprowadzano nawet wzór matematyczny na nieszczęśliwą miłość - galeria.