Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

18 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością imprezę uświetnili dr Kinga Anna Gajda (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), Andrzej Białek (Dyrektor Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach),  Elżbieta Czerwonka (Dyrektor SODMiDN  w Kielcach), Marek Jończyk (Edukacyjne Centrum IPN „Przystanek Historia” w Kielcach), Aleksandra Wójcik (kino „Moskwa” w Kielcach), Przedstawicielki Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  Wojewódzkiej Biblioteki  im. W. Gombrowicza w Kielcach).
Gościem honorowym była Pani Renata Rabczyńska V-ce Kurator Oświaty.
Podczas spotkania dr Kinga Anna Gajda przeprowadziła warsztaty: „Prawa człowieka na mapie miasta”,;  zaprezentowała na przykładzie Krakowa instytucje strzegące praw dziecka zwracając uwagę na prawo do nauki, realizowane od stuleci na jej macierzystej uczelni. Następnie poprosiła uczestników o odnalezienie takich instytucji w swojej miejscowości. Liderzy trzyosobowych grup przedstawili wyniki burzliwych obrad prowadzonych przy aktywnym udziale opiekunów. Wszyscy świetnie się bawili poszerzając wiedzę.
W 2012 roku obchodziliśmy Rok Korczaka. Z tej okazji Biblioteka Pedagogiczna w Kielcach przygotowała ciekawą wystawę. Wprawdzie minęło już kilka lat, ale idee Janusza Korczaka dotyczące wychowania dzieci nie tracą na aktualności, o czym przekonały nas organizatorki wystawy przytaczając niektóre myśli „Starego Doktora”.
Nasi goście, przedstawiciele instytucji edukacyjnych, zaprezentowali ofertę edukacyjną i zaprosili do udziału w organizowanych wydarzeniach.
Ważnym elementem spotkania była promocja  Projektu „Krokus” organizowanego przez Muzeum Galicja w Krakowie.
Wszystkie uczestniczące w spotkaniu grupy młodzieży otrzymały materiały informacyjne i cebulki krokusów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom – Gościom, Uczniom i ich Opiekunom i serdecznie
zapraszamy na kolejne spotkania, galeria.

Iwona Kasela

Katarzyna Zygmunt