Nawigacja

Winter Wonderland Fair ’ 2018 we współpracy z ZSPg nr 2 w Kielcach

Winter Wonderland Fair to warsztaty językowo–kulturoznawcze organizowane przez SODMiDN w Kielcach corocznie od grudnia 2011. Spotkanie odbyło się 13XII w Muzeum Narodowym - Muzeum Dialogu Kultur.

W tym roku wydarzenie współorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach, Szkoła Podstawowa nr 15 oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.

Głównym celem Winter Wonderland było spotkanie rodzimych użytkowników języków obcych, zapoznanie ze zwyczajami świątecznymi w różnych krajach, wymiana międzykulturowa oraz zainspirowanie nauczycieli w jaki sposób doskonalić można umiejętności uczniów w zakresie reagowania językowego i stosowania środków językowych.

Zaproszeni goście z Francji Klervi Le Dortz, Hiszpanii z okolic Malagii : Laura Gómez Domínguez oraz północy Hiszpanii : Belen Sanjuanes, Portugalii  Filipe Almeida, Węgier Alexandra Márkus, Niemiec Ralph Arzt, USA Janna Forseth przedstawili zwyczaje świąteczne wokół świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Pani Janna Forseth z USA wspomniała także o listopadowym święcie Thanksgiving, które wyznacza początek świątecznego okresu w tym kraju; ponadto 6 stycznia w Hiszpanii i Portugalii barwnie obchodzi sie uroczystość Trzech Króli o czym opowiadali Belen, Laura i Filippe.

Nauczyciele i uczniowie z wielu kieleckich szkół aktywnie uczestniczyli w warsztatach i uważnie przysłuchiwali sie opowieściom gości tak aby znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w przygotowanej specjalnie karcie pracy. W trakcie spotkania brali udział w dyskusjach, porównywali różne zwyczaje świąteczne na północy i południu Hiszpanii, dowiedzieli sie że portugalskiego dorsza Bacalhau można przyrządzać na 365 sposobów, węgierskie i polskie tradycje świąteczne są bardzo podobne a nawet używamy tych samych wyrazów jak np. kapusta czy Sylwester. Uczestnicy próbowali sobie wyobrazić jak Hiszpanie odliczają ostatnie uderzenia zegara o północy w Sylwestrową noc mając pełne usta winogron – jedno na każde z 12 uderzeń. Zaskoczył ich wygląd bożonarodzeniowego ciasta z Francji, które przypominało brązowo-zieloną...kłodę. Językiem komunikacyjnym był angielski ale nazwy świątecznych potraw, zwyczajów oraz życzenia rozbrzmiewały w różnych językach.

Nagrodą za skrupulatne wypełnianie karty pracy była degustacja deserów przygotowanych według węgierskiego przepisu, słodka zawartość adwentowego kalendarza z Niemiec oraz słodko - miętowe candy canes prosto z USA; przygotowano także indywidualne nagrody dla zespołów konkursowych.

Całość opracowała i koordynowała Tamara Hachulska doradca metodyczny w SODMIDN w Kielcach oraz nauczycielka j. angielskiego w ZSPg2 wraz z p. Agnieszką Godzik Gad nauczycielką języka angielskiego z SP nr 15 w Kielcach. Wielką pomoc wykazała także p. Zofia Pietraszek doradca metodyczny w SODMIDN w Kielcach, galeria.

Relacja z ITV

Tamara Hachulska

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć