Nawigacja

Tydzień filmu niemieckiego

Dnia 03.12.2018 r. uczniowie z klas 3d, 2c, 2b i 1b uczestniczyli w projekcji filmu niemieckiego „Milcząca rewolucja” (Niemcy, 2018, reżyseria i scenariusz: Lars Kraume) zaprezentowanego w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego – cyklicznej imprezy odbywającej się na terenie całej Polski.

„Dwaj przyjaciele z małego NRD-owskiego miasteczka Eisenhüttenstadt, które w 1956 roku, kiedy rozgrywa się akcja filmu, nosiło nazwę Stalinstadt, wyjeżdżają czasami do kina w Berlinie Zachodnim. Przed jednym z seansów oglądają kronikę filmową, rodzaj kinowych wiadomości, gdzie pojawiają się informacje o ofiarach powstania węgierskiego, jakie wybuchło w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi. Na ekranie widać ofiary sowieckiej interwencji, podana też zostaje informacja o śmierci Ferenca Puskasa, znanego piłkarza, ówczesnego idola fanów futbolu.”

„Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce Dietricha Garstki, ówczesnego dyrektora szkoły, w której miały one miejsce. (…..) reżyser filmu (…..) opowiada poruszającą i bardzo aktualną także dzisiaj historię o sile solidarności, o sprzeciwie wobec nadużywania władzy i walce o swobodę wyrażania swoich poglądów. ” (Tekst do katalogu przygotowała Renata Kopyto - Dom Norymberski w Krakowie.)

                                                                                                                       Dorota Śliwa

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3
    Aleja Legionów 4, 25-035 Kielce
  • +48 41 3676185

Galeria zdjęć